Nezaradené

10. máj Svetový deň – pohybom k zdraviu

Posted at 10. mája 2019 | By : | Categories : Nezaradené | Komentáre vypnuté na 10. máj Svetový deň – pohybom k zdraviu

Pohyb – zdravie ukryté vo fyzickej aktivite

Problémy s krvným tlakom, bolesťami chrbtice, cukrovkou alebo s depresiami trápia nejedného človeka. A to aj napriek množstvu informácií o zdravom stravovaní, s ktorými sa denno denne stretávame takmer na každom kroku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však upozorňuje na to, že stále zabúdame na jednu dôležitú súčasť života – pravidelný pohyb.

 

Deň, kedy si pripomíname, že pohyb a zdravie spolu súvisia

V minulosti to bolo skôr naopak. Ľudia síce konzumovali nezdravé múčne a mastné jedlá, hýbali sa však od rána do večera. Jedli asi trikrát denne a pri minimálnom prísune jedla pracovali fyzicky aj 12 hodín. Pokrok v technológiách nás voviedol do obdobia, kedy sa nemusíme príliš namáhať a zároveň popri menšom výdaji energie máme pravidelný prísun potravy. Nezdravému životnému štýlu napomáha aj sedavý spôsob života.

 

Už v roku 2002 na základe Svetovej správy o zdraví WHO upozornila na to, že fyzická pasivita je jednou zo základných príčin mnohých civilizačných ochorení končiacich smrťou. Podľa štúdie uverejnenej v odbornej britskej revue Lancet nedostatok cvičenia a telesného pohybu spôsobuje svetovo rovnaký počet predčasných úmrtí ako fajčenie. Predpokladá sa, že nedostatok pohybu sa podieľa na 15-20 % kardiovaskulárnych, respiračných, onkologických chorôb, cukrovky či niektorých ochorení pohybového aparátu. Preto sa Svetová zdravotnícka organizácia rozhodla venovať 10. máj  tomu, aby sme si pripomenuli, že pohyb nielen predlžuje, ale aj skvalitňuje a spríjemňuje náš život.

 

Minimálna dávka pohybu pre zdravší život

Ak ste doteraz nešportovali alebo ste sa hýbali len minimálne, začnite pomaly, aby ste si neuškodili. Najprirodzenejším pohybom pre človeka je chôdza. Tento spôsob pohybu vyhovuje takmer všetkým, aj tým, ktorí majú nadváhu alebo nejaké zdravotné problémy. Človek by mal pre svoje zdravie urobiť denne aspoň 10 tisíc krokov. Základným pravidlom je hýbať sa v takom tempe, v ktorom ešte dokážeme rozprávať. Platí to najmä o behu, ktorý je druhým najprirodzenejším spôsobom pohybu pre človeka. Ideálne a všeobecne lekármi odporúčané je hýbať sa aspoň 2 a pol hodiny týždenne, čo robí denne asi 30 minút intenzívnej fyzickej aktivity.

 

Dôležitá je aj pravidelnosť a v neposlednom rade samotná radosť z aktivity. Vyberte si preto taký druh cvičenia, ktorý vám najviac vyhovuje po fyzickej stránke a zároveň vás baví. Ak k tomu pridáte pohyb navyše v podobe dlhšej prechádzky namiesto jazdy MHD, v obchodnom centre použijete namiesto výťahu alebo eskalátoru schody a namiesto televíznej rozprávky sa s deťmi zabavíte vonku na dvore, telo aj myseľ to určite privíta a vy budete zdravší a šťastnejší.

 

Benefity pohybu

Okrem už spomínaných priaznivých účinkov pohyb zlepšuje okysličenie organizmu, zmierňuje alebo odstraňuje bolesti, najmä týkajúce sa chrbtice spôsobené sedavým zamestnaním, spomaľuje starnutie, zvyšuje sebavedomie, pozitívne ovplyvňuje krvný tlak, zlepšuje imunitu, zmierňuje osteoporózu, zrýchľuje metabolizmus,  spevňuje a posilňuje svalstvo, pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu a cukru v krvi, v neposlednom rade pomáha vylučovať endorfíny a zároveň  vám prinesie pokojnejší spánok.

 

Začnime hneď

S pohybovou aktivitou možno začať v každom veku, ideálne už od útleho detstva tak, aby sa stala prirodzenou súčasťou nášho života. Stačí vymeniť prechádzku za rýchlu chôdzu, prípadne si zvoľte beh, tanec, korčuľovanie, čokoľvek, čo vás bude baviť. Aj malou zmenou životného štýlu a 30 minútami pohybu denne môžete dosiahnuť veľmi veľa.

Comments are closed.