Nezaradené

17. máj Svetový deň hypertenzie

Posted at 17. mája 2019 | By : | Categories : Nezaradené | Komentáre vypnuté na 17. máj Svetový deň hypertenzie

Hypertenzia – epidémia súčasnosti

 

Hypertenzia, vysoký krvný tlak, spôsobí ročne úmrtie vyše 7 miliónov ľudí. Nebezpečenstvo tohto chronického ochorenia spočíva najmä v tom, že zvýšený krvný tlak nemá takmer žiadne sprievodné symptómy, ktoré by naň upozornili. Dlhodobo neliečená hypertenzia spôsobuje nielen poškodenie ciev, ale aj životne dôležitých orgánov. Prevencia je pritom ľahká a bezbolestná – stačí si raz do roka zmerať tlak.

 

Neviditeľný a nenápadný

Vysoký krvný tlak nebolí. „Pacient nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre, pretože pokiaľ sú ešte cievy pružné, komplikácie sa neobjavia. Je preto dôležité, aby ľudia vedeli, že hypertenzia tu je, je reálna a je veľmi častá. Každý dospelý človek by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku,“ upozorňuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová.

S podobným zámerom vznikol aj Svetový deň hypertenzie, ktorý sa snaží upozorniť verejnosť na riziko infarktu, mozgovej porážky a iných chorôb spôsobených vysokým krvným tlakom.

  1. máj – Čas zmerať si tlak

Na základe štatistiky je možné povedať, že až polovica dospelého obyvateľstva vo vyspelých krajinách vo veku medzi 18. a 80. rokom má zvýšený krvný tlak. Týka sa to najmä ľudí vo veku nad 65 rokov, z ktorých až 60 % v súčasnosti hypertenziu má. Situácia na Slovensku nie je iná. Z 3,6 milióna dospelých obyvateľov Slovenska má až 1,5 milióna hypertenziu. Nebolestivé závažné ochorenie nemotivuje ľudí k vyhľadávaniu lekárskej pomoci. Následné neskoré zistenie vysokého krvného tlaku a teda aj neskoré nasadenie liečby sú závažným celosvetovým problémom, na ktorý sa snaží práve 17. máj upozorniť.

 

Iba polovica hypertonikov o svojom zdravotnom stave vie a lieči sa. V porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom, sú pritom hypertonici trikrát náchylnejší na rozvoj ochorenia srdcovocievneho systému (srdcový infarkt, zlyhanie srdca), šesťkrát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín spôsobujúca srdcové poruchy a sedemkrát viac ich ohrozuje mŕtvica.

 

Svetový deň hypertenzie vznikol pod záštitou Svetovej ligy proti hypertenzii a pripomína sa vždy 17. mája od roku 2005. V tomto období zvyknú najmä nemocnice, ale aj rôzne iné organizácie zaoberajúce sa prevenciou pred hypertenziou usporadúvať rôzne akcie, kde sa bezplatne meria okoloidúcim krvný tlak. Cieľom týchto aktivít je podporiť povedomie verejnosti o hypertenzii a povzbudiť ľudí k prevencii a aktivitám, ktoré im môžu zachrániť život.

 

Čísla sú dôležité

Naše srdce bije v pokojových podmienkach približne 60 – 80 krát za minútu. Krvný tlak stúpa pri kontrakcii srdcového svalu a klesá v pokojovej fáze medzi dvoma údermi. Tlak krvi sa mení z minúty na minútu v závislosti od našej činnosti. Pri meraní krvného tlaku sa na prístroji zobrazujú dve čísla, napr. 121/81 mm Hg. Vyššie číslo, systolický tlak, zaznamenáva tlak v našich cievach, keď srdce vypudzuje krv. Nižšie číslo, diastolický tlak, meria tlak počas pokojovej fázy nášho srdca medzi dvoma údermi.

 

Optimálny tlak krvi máme vtedy, ak namerané hodnoty ukazujú 120/80 mm Hg. Pri hodnotách 120-129/80-84 mm Hg je krvný tlak stále v norme. O vysokom krvnom tlaku hovoríme pri hodnotách 130-139/85-89 mm Hg. Pri vyšších nameraných hodnotách už hovoríme o hypertenzii. Tlak krvi 140-159/90-99 mm Hg je príznakom hypertenzie prvého stupňa, hodnoty 160-179/100-109 mm Hg značia, že ide o hypertenziu druhého stupňa.

 

K rizikovým faktorom, ktoré by sme mali taktiež sledovať, patrí aj náš obvod pása, u mužov by nemal presiahnuť hodnotu 102 cm, u žien 88 cm. Nedostatok aktivity sa takmer automaticky spája aj s obezitou, rizikovou hodnotou je hodnota BMI vyššia ako 30. Pozor by si mali dávať aj tí, ktorí obľubujú presolené jedlá, alkoholické nápoje, fajčiari, ľudia nad 65 rokov a ženy po menopauze.

 

Chráňme svoje srdce

Vzniku hypertenzie je možné zabrániť prípadne môžeme spomaliť jej vývoj. Medzi účinné opatrenia patrí zníženie nadmernej hmotnosti, obmedzenie konzumácie soli v potrave na menej ako 5g denne, vypiť iba max. 1-2 alkoholické nápoje na deň, ak vôbec. Ideálnym spôsobom prevencie je aj nefajčiť, dopriať si kvalitný spánok, cvičiť pol hodinu každý deň a zmerať si krvný tlak aspoň raz ročne.

 

Ak patríte do rizikovej skupiny, je vhodné merať si krvný tlak častejšie aj v domácom prostredí. Základným predpokladom správneho merania je presný tlakomer a dodržiavanie základných zásad merania:

– Pred samotným meraním seďte v pokoji minimálne 5 minút, po väčšej námahe je potrebné počkať aj dlhšie.

– Manžeta musí byť vhodnej veľkosti, nesmie vám padať. Oviňte ju na pažu vo výškovej úrovni vášho srdca.

– Pri meraní majte ruku voľne položenú na stole a nerozprávajte.

 

Domáce meranie je vhodné najmä pre tých, ktorí v dôsledku „syndrómu bieleho plášťa“ majú u lekára umelo zvýšený krvný tlak. Na preventívne lekárske prehliadky má nárok každý občan a plne ich hradí zdravotný poisťovací systém. Je jedno, aký druh prevencie si zvolíte, pamätajte však na to, že jednoduchšie a úspešnejšie sa lieči vysoký krvný tlak v počiatočnom štádiu, než po mozgovej príhode alebo so srdcovým zlyhávaním.

Comments are closed.